
| Parameter | Value |
|---|---|
| Length | 3.05 mm |
| Width | 3.05 mm |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Number of Pins | 8 |
| Power Rating | 1.7 W |
| Height | 580 µm |
| Packaging | Reel |
| RoHS | Compliant |
| Polarity | Positive |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Gold |
| Dropout Voltage | 500 mV |
| Min Input Voltage | 2.2 V |
| Output Current | 1 A |
| Output Voltage | 3.3 V |
| Output Type | Fixed |
| Max Power Dissipation | 1.7 W |
| Accuracy | 1 % |
| Max Output Current | 1 A |
| Quiescent Current | 90 µA |
| Max Input Voltage | 6 V |
| Number of Outputs | 1 |
| Min Current Limit | 1.1 A |
| Reference Voltage | 800 mV |
| Power Supply Rejection Ratio (PSRR) | 65 dB |
| Number of Regulators | 1 |
| Load Regulation | 0.5 % |
| Line Regulation | 0.01 %/V |
Stock: 1808
Distributors
pcbx
Unit Price$0.13190
Ext.Price$0.13190
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.13190 | $0.13190 |
| 10 | $0.11673 | $1.16730 |
| 50 | $0.10330 | $5.16500 |
| 100 | $0.09037 | $9.03700 |
| 500 | $0.07906 | $39.53000 |
| 1000 | $0.07500 | $75.00000 |
| 3000 | $0.07115 | $213.45000 |
| 5000 | $0.06674 | $333.70000 |
